Rafał Krzysztof Hołub

Polski pianista, pedagog, kompozytor. Urodzony na lubelszczyźnie rozpoczął swoją edukację muzyczną w wieku czternastu lat w wyniku fascynacji muzyką Fryderyka Chopina. Jest absolwentem OSM im. Karola Lipińskiego w Lublinie, gdzie kształcił się pod opieką prof. Tamary Bogdanowskiej oraz Akademii Muzycznej w Łodzi, do której uczęszczał jako student klasy fortepianu prof. Marii Koreckiej-Soszkowskiej. Ponadto ukończył podyplomowe studium pieśni na UMFC-u w Warszawie.

Swoje umiejętności doskonalił na mistrzowskich kursach pianistycznych w Nałęczowie, Darmstadcie, Elblągu i Krakowie pracując po okiem wybitnych artystów takich jak Kevin Kenner, Paul Gulda, Leonid Tamulewicz.

Rafał Hołub jest laureatem krajowych i zagranicznych konkursów pianistycznych. Do ważniejszych osiągnięć należą : III nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim im. Władysława Kędry w Łodzi (2002), nagroda chopinowska na VI Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in Memoriam” w Bydgoszczy (2004), czy Grand Prix na XI Międzynarodowym Konkursie „Muzyka bez granic” w Druskiennikach na Litwie (2011). Był również finalistą V Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Budapeszcie (2012).

Uczestniczył w wielu festiwalach min.: XXXVIII Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, XI Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym „Floralia Muzyczne” w Warszawie, Festiwalu Pianistycznym „Homage to Arthur Rubinstein” w Łodzi, „Premii Filharmonii Łódzkiej”, Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym „Słowo i Muzyka u Jezuitów” w Łodzi, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia, Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju.

Szczególne miejsce w życiu zawodowym artysty zajmuje praca z wokalistami. Występował na licznych konkursach wokalnych niejednokrotnie otrzymując dyplom dla wyróżniającego się pianisty-kameralisty. Jako pianista konkursowy uczestniczył w kilkunastu konkursach wokalnych w Kielcach, Busku-Zdroju oraz Czechowicach-Dziedzicach. Podczas licznych kursów wokalnych w Busku-Zdroju, Dusznikach-Zdroju, Radziejowicach miał okazję współpracować z wieloma uznanymi artystami i pedagogami takimi jak Teresa Żylis-Gara, Roma Ambroziewicz-Owsińska, Piotr Kusiewicz czy Piotr Łykowski.

Rafał Hołub zajmuje się również aranżacją i kompozycją. W roku 2020 dokonał autorskiego opracowania polskich kolęd na głos i fortepian. Zbiór został wydany przez lubelskie wydawnictwo muzyczne Polihymnia.

RSS