Mariusz Kwiecień

Mariusz Kwiecień, światowej sławy baryton, występował na deskach największych teatrów operowych świata: Metropolitan Opera w Nowym Jorku, londyńskiej Royal Opera House, La Scali w Mediolanie, w Paryżu, Wiedniu, Madrycie, Monachium i w wielu innych.

Ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie, a następnie uczestniczył w Lindemann Young Artist Development Program przy Metropolitan Opera w Nowym Jorku, gdzie doskonalił swój talent wokalny i aktorski u najwybitniejszych, światowych artystów scen operowych. W Metropolitan Opera wystąpił m.in. jako Marcello w Cyganerii Giacomo Pucciniego, Silvio w Pajacach Ruggiero Leoncavalla, Hrabia Almaviva w Weselu Figara, tytułowy Don Giovanni i Guglielmo w Così fan tutte Mozarta, Enrico w Łucji z Lammermoor, Nottingham w Roberto Devereux, Malatesta w Don Pasquale, oraz Belcore w L’elisir d’amore Gaetano Donizettiego, Escamillo w Carmen i Zurga w Poławiaczach pereł Georga Bizeta.

Do najważniejszych ról Mariusza Kwietnia należą jednak mozartowski Don Giovanni i Król Roger z opery Szymanowskiego. Partię Don Giovanniego zaśpiewał w londyńskiej Covent Garden, wiedeńskiej Staatsoper, San Francisco Opera, Houston Grand Opera, Santa Fe Opera, Seattle Opera (gdzie za tę kreację został wybrany Artystą Roku 2007), Tokio, Bilbao, Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, Operze Krakowskiej i Bayerische Staatsoper. W Króla Rogera wcielił się w przedstawieniu Krzysztofa Warlikowskiego w paryskiej l’Opéra Bastille, w londyńskiej Royal Opera House – Covent Garden, w Bilbao i w Operze Krakowskiej, a także na festiwalach w Santa Fe i w Bostonie.

Ponadto Mariusz Kwiecień śpiewał na wielu innych prestiżowych scenach operowych świata, m.in. w brazylijskim São Paulo, Detroit, Houston, Dallas, Los Angeles, Strasburgu, Amsterdamie, moskiewskim Teatrze Bolszoj, Berlinie, Genewie, Florencji, Madrycie, czy Barcelonie. Wystepował na festiwalach w Santa Fe, Veronie i Glyndebourne.

Ma na swoim koncie nagrania dla najważniejszych wytwórni fonograficznych zajmujących się muzyką klasyczną. Albumy z jego wykonaniem wychodziły nakładem wydawnictw: Naxos , Telarc, Decca, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Deutsche Grammophon oraz BelAir Classiques. W roku 2012 Mariusz Kwiecień wydał swoją pierwszą solową płytę ”Slavic Heroes”, za którą otrzymał Fryderyka w kategorii Fonograficzny Debiut Roku / klasyka. Płyta została wydana przez francuską wytwórnię Harmonia Mundi.

Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów wokalnych, m.in. w Dusznikach Zdroju(1994), austriackiego Belvedere (1996), Międzynarodowego Konkursu Śpiewaczego Francisco Viňasa w Barcelonie (1998).

W 2004 otrzymał Nagrodę im. Andrzeja Hiolskiego w kategorii „najlepsza rola męska” za partię tytułową w Eugeniuszu Onieginie Piotra Czajkowskiego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Mariusz Kwiecień w 2009 otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2011 roku został uznany przez przedstawicieli hiszpańskiego rynku muzycznego za najlepszego śpiewaka operowego sezonu i otrzymał nagrodę za wykonanie Króla Rogera Szymanowskiego w Teatro Real w Madrycie. W tym samym roku uhonorowano go Nagrodą Miasta Krakowa za wybitne osiągnięcia. W 2016 otrzymał nagrodę Fundacji im. Karola Szymanowskiego za propagowanie twórczości tego kompozytora.

W 2017 roku zrealizowane w londyńskim Royal Opera House nagranie DVD opery Król Roger Karola Szymanowskiego w reżyserii Kaspera Holtena z Mariuszem Kwietniem w tytułowej roli zostało nominowane do nagrody Grammy w kategorii „Najlepsze nagranie – muzyka operowa”. Rok później nominowane w tej samej kategorii zostało nagranie Poławiaczy pereł z Metropolitan Opera.

Mariusz Kwiecień pracuje z młodymi artystami w kraju i za granicą, prowadząc kursy mistrzowskie. Jest też jurorem wielu konkursów wokalnych. Współpracuje z Akademią Operową przy TWON, Akademią Muzyczną w Krakowie, programem Mascarade Opera Studio we Florencji. Jest twórca i realizatorem programu Opera Młodych, który zapoczątkował swoją działalność przy Operze Wrocławskiej w 2020 roku.

Od 2020 do 2023 roku Mariusz Kwiecień pełnił funkcję dyrektora artystycznego Opery Wrocławskiej.

RSS