Hanna Zajączkiewicz

Przygodę ze śpiewem rozpoczęła w 2001 roku w Chórze Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku pod dyr. prof. Bożenny Sawickiej, która jako dyrygent i pedagog miała największy wpływ na rozwój muzyczny w jej kolejnych latach.

W 2006 podjęła  studia na Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina w Warszawie, na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym w Białymstoku, w klasie  prof. Urszuli Trawińskiej-Moroz. Studiowała również śpiew solowy w Conservatorio Statale di Musica „E.F. Dall’Abaco” w  Veronie (Włochy) w klasie  prof. Marii Sokolińskiej-Noto.

W roku 2011 ukończyła z wyróżnieniem studia wokalne na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku, w klasie śpiewu solowego prof. Cezarego Szyfmana.

Jest również absolwentką Wydziału Lekarskiego UMB (2007) oraz Studiów Doktoranckich UMB przy Klinice Otolaryngologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku (2013). Jest specjalistką w zakresie Otorynoloryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi oraz Otorynolaryngologii Dziecięcej. Pracuje w Klinice Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi USK w Olsztynie.

Uczestniczyła w kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych artystów m.in. prof. Jadwigę Rappe, prof. Izabelę Kłosińską, prof. Bożenę Harasimowicz, prof. M. Sokolińską-Noto, prof. Zdzisława Madeja, Johanna Tillego (Finlandia), Olgę Makarine (Metropolitan Opera, New York), Sahoko Sato Timpone (Metropolitan Opera, New York), Denia Gavazzani (Teatro alla Scala, Mediolan), Pille Lill (Opera Narodowa w Tallinnie, Estonia)

Prowadzi ożywioną działalność koncertową. Ma w swoim dorobku liczne koncerty zarówno pieśniarskie, oratoryjno-kantatowe, jak i operowe.

Jest laureatką konkursów wokalnych w kraju i za granicą m.in. w 2007 otrzymała Wyróżnienie w Moniuszkowskim Konkursie Wokalnym „Pieśń wieczorna”, w 2010 – I nagrodę oraz „Nagrodę za Osobowość Sceniczną” w Regionalnym Konkursie Wokalnym Hetmanowej Izabeli Branickiej w Białymstoku, w 2011 – II miejsce podczas Międzynarodowego Konkursu Giovani Musicisti „Antonio Salieri” w Legnago (Włochy), w kwietniu 2012 II miejsce na 22° Międzynarodowym Konkursie  Giovani Musicisti „Città di Barletta” (Włochy). We wrześniu 2012 r. otrzymała  Nagrodę Specjalną za Najlepszą Interpretacje Muzyki Sakralnej  podczas Międzynarodowego Konkursu Musica Sacra „Beata Paola Montaldi” (Mantova- Włochy) a 2013 również w tym konkursie Nagrodę Finalisty.  W lipcu 2014 podczas konkursu Australian Concerto and Vocal Competition (Australia) 2014 zdobyła II miejsce. W 2016 otrzymała Główną Nagrodę podczas Międzynarodowego Konkursu Lekarzy Śpiewających w Szczecinie.  W 2018 – Alion Baltic International Music Competition 2018 w Tallinnie (Estonia) – III Nagrodę. W 2019 roku podczas Il Lunigiana International Music Festival è organizzato da Associazione “Amici del Lunigiana International Music Festival” otrzymała Nagrodę Główną i Nagrodę Specjalną Stowarzyszenia Muzycznego A.Gi.Mus.

W 2014 roku otrzymała stypendium Prezydenta Miasta Białegostoku dla „MŁODYCH TWÓRCÓW” na realizację projektu „Liryka wokalna polskich kompozytorów współczesnych”, której efektem było nagranie i wydanie płyty CD.

Jest cenionym wykładowcą łączącym umiejętnie problemy dwóch dyscyplin- medycyny i muzyki. Prowadzi wykłady i warsztaty z zakresu emisji głosu, śpiewu solowego, otorynolaryngologii oraz podstaw foniatrii i higieny głosu.  W latach 2011-2014 roku prowadziła klasę śpiewu w Państwowym Studium Wokalno-Aktorskim „Szkoła Talentów” w Białymstoku. Aktualnie od 2012 prowadzi zajęcia z zakresu emisji głosu na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz w Instytucie Muzyki na Wydziale Sztuki Uniwersytecie Warmiński-Mazurskiego w Olsztynie. Od 2016 roku jest korepetytorem emisji głosu w Chórze „Cantores Varmienses” przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej
w Olsztynie.

W październiku 2019 roku otrzymała stopień doktora habilitowanego sztuki w zakresie sztuk muzycznych a marcu 2020 została profesorem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.