Agnieszka Nagórka – dyrygent symfoniczny i operowy

Jest absolwentką Akademii Muzycznej im Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Antoniego Wita. Od 2002 dyrygent Teatru Wielkiego w Poznaniu. Premiera „Fausta” Księcia Antoniego Radziwiłła, wraz z Adamem Hanuszkiewiczem i Franciszkiem Starowieyskim, była jej debiutem na poznańskiej scenie operowej. W Teatrze Wielkim w Poznaniu przygotowała wiele realizacji operowych m.in polskie prawykonanie opery D. Szostakowicza/Meyera, współpracując z kompozytorem Krzysztofem Meyerem, „Andrea Chenier” wraz z Mariuszem Trelińskim.

Jako kierownik muzyczny przygotowała premiery „Wolnego strzelca” oraz premiery baletowe „Sen nocy letniej” Mendelssohna, „Stanisław i Anna Oświęcimiowie” M. Karłowicza, „La Sylphide” H. Lovenskjolda, „Niebezpieczne związki” z Krzysztofem Pastorem.

Jest laureatką II nagrody na Międzynarodowym Konkursie dla Dyrygentów Operowych we włoskim Orvieto. Wraz z hamburskim Klassik Radiem odbyła wiele tras koncertowych zarejestrowanych na płytach „Proms” oraz „Die besten Klassik Hits”.

Spektakl „Amadeusz” na deskach Teatru Polskiego w Poznaniu wyreżyserowany przez Pawła Szkotaka pod jej kierownictwem muzycznym otrzymał nagrodę miesięcznika Teatr w kategorii „najlepsza muzyka”.

W kwietniu 2019 roku poprowadziła Wielką Galę Operową z solistą Metropolitran Opera Mariuszem Kwietniem wraz z Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej.

Wraz z Wiesławem Ochmanem przygotowała cykl koncertów „Polscy tenorzy pamięci Jana Kiepury” prezentowanych m. in. w warszawskiej Filharmonii Narodowej. Prowadzi działalność pedagogiczną jako wykładowca na Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Odznaczona przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej.

RSS