Leśniczy w Kozienickiej Puszczy to jednoaktowa komedioopera skomponowana przez Karola Kurpińskiego w 1821 roku do libretta Józefa Wawrzyńca Krasińskiego.
Akcja komedioopery rozgrywa się w domu leśniczego Poręby. Jego bratanica Ludwika kocha porucznika ułanów Walczyńskiego, lecz wuj chce ją wydać za leśniczego. Pojawia się wiadomość o grasujących w okolicy rozbójnikach, a przygodni podróżni – Zacniewski ze służącym Kurdeszem- zostają wzięci właśnie za nich. Zosia, służąca Ludwiki wymyśla intrygę, polegającą na fikcyjnym porwaniu Ludwiki przez przyjezdnych. Wyratowana przez Walczyńskiego mogłaby mu być oddana za żonę w nagrodę. Fortel się nie udaje, ale całość kończy się happy endem – Walczyński otrzymuje nominację na nadleśniczego.
Premiera opery miała miejsce na Scenie Narodowej w Warszawie w dniu 28 października 1821 roku pod batutą kompozytora a dzieło wykonano zaledwie dwukrotnie.
W Kozienicach opera Karola Kurpińskiego wykonana zostanie w transkrypcji dyrygenta — Agnieszki Nagórki (opracowanie na mały zespół instrumentalny).
„Leśniczy w Kozienickiej Puszczy”
Kierownictwo muzyczne Agnieszka Nagórka
Reżyseria Roma Ambroziewicz-Owsińka
Asystent reżysera Anna Jeremus-Lewandowska
Inspicjent Jolanta Głąb
OBSADA:
Poręba — Karol Filich, Viktor Yankowski
Ludwika — Zuzanna Karczmarek, Renata Drozd
Zosia — Urszula Całus
Henryk -Artur Sadło, Viktor Yankowski
Zacniewski — Paweł Swada, Ernest Tymczyszyn
Kurdesz — Jędrzej Suska
Jakubek — Yuexin Liu
Zespół instrumentalny:
dyrygent Agnieszka Nagórka
Jan Bałaban skrzypce
Weronika Bagniewska skrzypce
Joachim Rufael trąbka
Damian Sobkowiak kontrabas
Agnieszka Nagórka fortepian