Joanna Nawrot

SOPRAN

Joanna Nawrot – sopran. Ukończyła z wyróżnieniem wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku – klasa śpiewu solowego prof. dra hab. Stanisława Daniela Kotlińskiego. Ukończyła studia wyższe na wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, ponadto studiowała w Akademii Muzycznejw Krakowie, w klasie śpiewu prof. Moniki Swarowskiej-Walawskiej. Związana z Operą Bałtycką w Gdańsku jako solistka współpracująca.

Dwukrotna stypendystka Stypendium Prezesa Rady Ministrów Rzeczpospolitej Polskiej. Uczestniczyła jako solistka w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Klasycznej na Białorusi (w latach 2016, 2017, 2018, 2019). W latach 2018 i 2019 występowała jako solistka podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej Winterreise w Moskwie (Rosja). W 2018 roku uczestniczyła w Międzynarodowym Festiwalu Muzyka u źródeł w Lądku Zdroju. Jako solistka wystąpiła również na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym im. Jana Kiepury w Krynicy Zdroju. W 2018 roku występowała na deskach Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Finalistka IV i V Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Anna German w 2017 i 2018 w Warszawie. Wystąpiła podczas II Międzynarodowego Festiwalu Operetkowego im. Iwony Borowickiej Muzyka na Wiśle w Krakowie w 2019 roku. W tym samym roku występowała również podczas XXVI oraz XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża, a także w XIX i XX Międzynarodowym Letnim Festiwalu Kultury i Sztuki na Helu. Była solistką podczas XXVI i XXVII Międzynarodowego Festiwalu im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju. Wystąpiła z recitalem pieśni polskich w Civica Scuola di Musica Claudio Abbado w Mediolanie oraz Casa Verdi, a także we Florencji. Debiutowała partią Krystynki w operetce „Ptasznik z Tyrolu” Karla Zellera wystawionej na deskach Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz partią Vitelli z opery W. A. Mozarta „Łaskawość Tytusa”. Występuje w kraju i za granicą z repertuarem klasycznym: operowym i operetkowym oraz z repertuarem piosenek Anny German. Współpracuje z wieloma solistami, dyrygentami, artystami z kraju i ze świata. Otrzymała nagrodę Człowiek Roku 2016 w kategorii Debiut organizowanym przez dziennik Echo Dnia oraz wyróżnienie w kategorii kultura. W 2018 nominowana do nagrody osobowość roku w kategorii Kultura. Laureatka pierwszego miejsca w regionalnych eliminacjach do Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Anna German w 2017 w Białymstoku. W 2018 otrzymała nagrodę specjalną w VII Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Mławie oraz wyróżnienie za wykonanie arii operowej Piotra Czajkowskiego.

W latach 2017-2018 występowała w Piwnicy pod Baranami w Krakowie. Gościła na scenach Narodowej Filharmonii Uzbekistanu w Taszkencie, Filharmonii Brzeskiej na Białorusi, Opery Śląskiej w Bytomiu, Opery Krakowskiej, Opery i Filharmonii Podlaskiej Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku, Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie, Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach, Filharmonii Częstochowskiej, Filharmonii Lubelskiej, Filharmonii Koszalińskiej, Filharmonii Bałtyckiej, Teatrze Polskim w Warszawie. W koncertach i recitalach solowych występowała również w Niemczech, we Włoszech i na Białorusi.

Ukończyła wokalne kursy mistrzowskie u wybitnych polskich pedagogów śpiewu operowego, a także plastyki ruchu scenicznego i teatru (w Polsce: prof. P. Kusiewicz, prof. E. Iżykowska, dr R. Owsińska P. Beczała, M. Kwiecień, prof. B. Makal, dr J. Szymański, prof. S. Rotem (Izrael). W repertuarze posiada partie operowe i operetkowe, muzykę sakralną, oratoryjną, pieśni. Wraz z solistami Andrzejem Wojciechowskim (klarnet), Pawłem Zawadą (fortepian), Jarosławem Stokowskim (kontrabas) i Grzegorzem Lewandowskim (perkusja) współtworzy zespół BalticQuasideon Group, z którym koncertuje w Filharmoniach i salach koncertowych w Polsce i na świecie z autorskim programem „Anna German. Niezapomniana” oraz „ Tribute to Violetta Villas”

z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych i kameralnych. Nagrała pierwszą solową płytę wraz z zespołem i gościnnym udziałem orkiestry kameralnej TriCity pod dyrekcją Ariela Ludwiczaka z piosenkami Anny German. „Anna German. Niezapomniana”. W 2022 r. wraz z solistą Andrzejem Wojciechowskim i Polską Orkiestrą Iuventus im. Jerzego Semkowa pod batutą Marka Wroniszewskiego dokonała pierwszej światowej premiery Symfonii Kameralnej„Podziemne ptaki” autorstwa Ignacego Zalewskiego, poświęconą pamięci ofiar Obławy Augustowskiej w Operze i Filharmonii Podlaskiej Europejskim Centrum Sztuki im. S. Moniuszki.

RSS